Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
HomeStore
UNI-T Insulation Resistance Tester UT512 500V--2500V Earth Ground 1MΩ~100GΩ Ohm Meter AC DC Voltmeter
UT510 Series Insulation Resistance Testers
UT510 series testers can measure insulation resistance of large transformers, generators, high-voltage motors and more. UT510 series can also measure PI, DAR and other important specifications. Measured data can then be analyzed through PC software. UT513A can produce test voltage up to 5kV.
Features of UT512 Insulation Resistance Testers
1. Large 9999 display with 30-segment analog bar graph
2. PI/DAR measurements
3. Comparison, upper and lower limit functions
4. Continuous measurement mode
5. Auto power off
6. 18-group data storage
7. Backlight
8. Auto current discharge and high-voltage output alarm
9. Power adapter
10. Time measurement mode, auto measure within 15 minutes
11. USB interface and PC software
12. Low battery and over range indications
Specifications
Range
UT512
Insulation resistance (Ω)
Test voltages
500V~2500V
0%~20%
500V
0.5MΩ~5GΩ
±(3%+5)
1000V
2MΩ~10GΩ
±(3%+5)
1500V
5MΩ~20GΩ
±(3%+5)
10MΩ~100GΩ
±(3%+5)
DC voltage (V)
600V
±(2%+5)
AC voltage (V)
600V
±(2%+5)
Short-circuit current
<1.8mA
Features
Auto range/Auto power off
Low battery indication
Data storage
18
Comparison measurement
Polarization index (PI)
Dielectric absorption ratio (DAR)
USB interface
Analog bar graph
30
LCD backlight
Over-range warning
High voltage indication
Timing measurement
Around 15 minutes
General Characterisitics
Power
1.5V battery (LR14) x 8(no include
Display
123mm x 58mm
Product color
Red and grey
Product net weight
1.8kg
Product size
202mm x 155mm x 94mm
Standard accessories
Standard individual packing
Gift box, tool box, English manual
Standard quantity per carton
4pcs
Standard carton measurement
505mm x 345mm x 345mm
Standard carton gross weight
15.9kg
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
2. PI/DAR measurements
4. Continuous measurement mode
5. Auto power off
6. 18-group data storage
7. Backlight
9. Power adapter
Specifications
Range
UT512
Insulation resistance (Ω)
Test voltages
500V~2500V
0%~20%
500V
0.5MΩ~5GΩ
±(3%+5)
1000V
2MΩ~10GΩ
±(3%+5)
1500V
5MΩ~20GΩ
±(3%+5)
10MΩ~100GΩ
±(3%+5)
DC voltage (V)
600V
±(2%+5)
AC voltage (V)
600V
±(2%+5)
Short-circuit current
<1.8mA
Features
Auto range/Auto power off
Low battery indication
Data storage
18
Comparison measurement
Polarization index (PI)
USB interface
Analog bar graph
30
LCD backlight
Over-range warning
High voltage indication
Timing measurement
Around 15 minutes
General Characterisitics
Power
Display
123mm x 58mm
Product color
Red and grey
Product net weight
1.8kg
Product size
202mm x 155mm x 94mm
Standard accessories
Standard individual packing
Standard quantity per carton
4pcs
Standard carton measurement
505mm x 345mm x 345mm
Standard carton gross weight
15.9kg
UNI-T Insulation Resistance Tester UT512 500V--2500V Earth Ground 1MΩ~100GΩ Ohm Meter AC DC Voltmeter | TUFZEN