OWON High-Performance Programmable Electronic Load DC OEL1515/OEL3020/3030 150W/300W 150V/300V 15A/20A/30A Electronics Load
OWON DC Electronics Load 150W/300W 150V/300V 15A/20A/30A High-performance Programmable Electronic Load, CC CV CR CP 4 Modes
OEL15/30 Series DC Electronics Load
+ Compact size,Portable and movable high-performance programmable electronic load
+ 2.8-inch TFT color LCD display
+ Four operation modes: CV, CC, CR, CP
+ Supports dynamic current testing up to 5kHz
+ High resolution readback: 1mV/0.1mA
+ Supports remote sensing compensation
+ Multiple protections including OVP/OCP/OPP/OTP
+ Standard interfaces: RS232 and RS485 with SCPI protocol support
+ Optional test functions:Battery Discharge Test, OCP Test, OPP Test (Order No.OEL-T1)
Select Model
Select Voltage
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
OWON High-Performance Programmable Electronic Load DC OEL1515/OEL3020/3030 150W/300W 150V/300V 15A/20A/30A Electronics Load | TUFZEN